Wędkarstwo muchowe na Podhalu - wędkarstwo górskie w Zakopanem

Wędkarstwo muchowe to wciąż rozwijająca się branża turystyki alternatywnej spowodowała rozwój nowego nurtu turystyki. Aby zachęcić was nieco do skorzystania z oferty pokrótce opowiem na czym polega wyprawa z przewodnikiem oraz gdzie i co łowimy

Opublikowano: 12 09 2018
Przemysław Półtorak

Wędkarstwo muchowe na Podhalu - wędkarstwo górskie w Zakopanem


Wędkarstwo muchowe na Podhalu - wędkarstwo górskie w Zakopanem - Atrakcje.pl
Wędkarstwo muchowe na Podhalu - wędkarstwo górskie w Zakopanem - Atrakcje.pl

W szerokim rozumieniu wędkarstwo muchowe oznacza łowienie różnych gatunków ryb na imitację owadów sporządzanych na bazie sztucznych i naturalnych materiałów. Są to przede wszystkim pióra i skóry. Ale oczywiście także inne materiały takie jak syntetyki, nici, naturalne wełny, materiały odblaskowe oraz wiele, wiele innych których nie sposób tutaj wymienić. Łowienie na muchę jest o tyle fajne, że mamy tutaj okazję w stu procentach obcować z dzika przyrodą. Łowimy w najpiękniejszych terenach naszego kraju. W otoczeniu Tatrzańskich szczytów ale również czasami w totalnej głuszy, z dala od oznak cywilizacji. To akurat dla mnie jedne z najważniejszych czynników przewyższających inne dziedziny wędkarstwa. Wszystkie etapy łowienia na muchę czyli od podejścia do ryby, poprzez wytypowanie i podanie przynęty aż wreszcie samo branie (bardzo widowiskowe zresztą), oraz hol ryby odbywa się na oczach wędkarza. Dlatego uprawianie wędkarstwa muchowego najbardziej polecam osobom które cenią sobie nie tyle złowienie wielkich ryb, ale w szczególności właśnie doznania estetyczno - wizualne. 

Zawsze kiedy zaczynamy przygodę z jakimś sportem, czy próbujemy nauczyć się czegoś nowego, w pierwszej kolejności szukamy porad u osób doświadczonych w tej dziedzinie. Bardzo szybko można bowiem zrobić wiele błędów na samym początku takowej przygody. Dlatego dla osób chcących nauczyć się łowienia na muchę nie ma nic lepszego jak postawienie pierwszych kroków właśnie z przewodnikiem. Przewodnik wędkarski za zadanie ma oczywiście sprawienie aby osoba łowiąca z nim mogła złowić jak najszybciej dane gatunki ryb, które są przecież celem wyprawy. Ale  pełni głównie rolę nauczyciela który prawidło wyjaśni i rozwieje kilka niezrozumiałych kwestii. A więc cały czas instruuje on kursanta, mówi gdzie warto posłać przynętę a które miejsca odpuścić. Jak podejść do ryby aby jej nie spłoszyć i gdzie poszukać wybranych gatunków. Oczywiście cały czas asekuruje on osobę łowiącą bo górskie rzeki bywają zdradliwe i niebezpieczne. Bezpieczeństwo klienta powinno być zawsze priorytetem dla każdego przewodnika wędkarskiego. 


Jeżeli mówimy o Podhalu to myślimy o rzekach i potokach górskich. A jeżeli górska rzeka to z pewnością w pierwszej kolejności do głowy przychodzi nam pstrąg. Na Podhalu występuje bardzo liczna i dzika populacja pstrąga potokowego. Jest też wiele ryb o nazwie lipień. Te dwa gatunki występują u nas naturalnie, i są jednym z głównych celów wszystkich muszkarzy. Oprócz tego na muchę z powodzeniem możemy łowić również inne gatunki ryb występujących w dolnych partiach górskich rzek. To oczywiście kleń, świnka a także płocie, leszcze i inne gatunki ryb spokojnego żeru. Tak więc zapraszamy wszystkich ludzi chcących spędzić aktywnie czas z wędką muchową w ręku!

W tym artykule piszemy o:

Wędkarstwo muchowe na Podhalu - wędkarstwo górskie w Zakopanem - Atrakcje.pl
Wędkarstwo muchowe na Podhalu - wędkarstwo górskie w Zakopanem - Atrakcje.pl

Liczba użytkowników, którzy uważają ten artykuł za przydatny: 2 z 2

Poprzedni
Wróć do listy artykułów
Następny
Przykład
Zapisz się na newsletter
  • Bądź na bieżąco z ciekawymi ofertami serwisu
  • Poznaj możliwości serwisu Atrakcje.pl
Facebook