Dolina Strążyska o powierzchni ok. 4 km2 i długości 3 km, powstała w wyniku uskoku tektonicznego. Wylot doliny znajduje się na wysokości 900 m n.p.m. przy Drodze pod Reglami, na przedłużeniu zakopiańskiej ul. Strążyskiej, a sama dolina prowadzi aż do ścian masywu Giewontu ograniczającego ją od południowej strony. U wylotu doliny znajduje się willa "Roma" i parking, gdzie dojeżdżają busy z miasta. Z powodu bliskości stolicy polskich Tatr, jest jedną z najliczniej odwiedzanych przez turystów dolin. Dlatego aby w spokoju podziwiać piękno tej doliny, najlepiej wybrać się tu poza sezonem lub wczesnym rankiem. Najstarsze pisemne wzmianki o Dolinie Strążyskiej pochodzą z 1601 r.
Dnem doliny płynie wartki Potok Strążyski, którego źródło znajduje się tuż pod Giewontem. Potok ten tworzy liczne kaskady, a jedne z piękniejszych można podziwiać naprzeciwko Skały Edwarda Jedlinka. Jego wody tworzą również główną atrakcję turystyczną doliny – Wodospad Siklawica.
Pół kilometra od wylotu doliny znajduje się polana Młyniska, na której stoi leśniczówka TPN, a w górnej części doliny położona jest niewielka Polana Strążyska, na której znajdują się dwa szałasy, bufet i duży głaz nazwany przez dawnych turystów Sfinksem.
Fauna i flora.
Dolina Strążyska to miejsce gdzie możemy zobaczyć niedźwiedzie i głuszce. Dolinę porastają lasy, jednak na obu jej stromych zboczach widać liczne skaliste turnie. Pomimo bliskości Zakopanego i masowego ruchu turystycznego w dość dobrym stanie zachowały się lasy. Na Samkowej Czubie i na Grześkówkach są jeszcze płaty pierwotnego lasu bukowo-jodłowego a niekiedy można spotkać jeszcze cisy. Północne ściany Giewontu porasta bogata flora roślin wapieniolubnych. Stwierdzono tutaj występowanie takich rzadkich w Polsce roślin, jak: jarząb nieszpułkowy, rozrzutka alpejska, sosna drzewokosa, tojad Kotuli, irga kutnerowata czy złoć mała.
Jak dotrzeć?
Najpopularniejsze szlaki prowadzące do Doliny Strążyskiej:
Inne szlaki w dolinie:
Proszę czekać