Dodaj do obserwowanych

Ważne informacje

  • Otwarte cały rok

Opis

Dolina Strążyska o powierzchni ok. 4 km2 i długości 3 km, powstała w wyniku uskoku tektonicznego. Wylot doliny znajduje się na wysokości 900 m n.p.m. przy Drodze pod Reglami, na przedłużeniu zakopiańskiej ul. Strążyskiej, a sama dolina prowadzi aż do ścian masywu Giewontu ograniczającego ją od południowej strony. U wylotu doliny znajduje się willa "Roma" i parking, gdzie dojeżdżają busy z miasta. Z powodu bliskości stolicy polskich Tatr, jest jedną z najliczniej odwiedzanych przez turystów dolin. Dlatego aby w spokoju podziwiać piękno tej doliny, najlepiej wybrać się tu poza sezonem lub wczesnym rankiem. Najstarsze pisemne wzmianki o Dolinie Strążyskiej pochodzą z 1601 r.

Dnem doliny płynie wartki Potok Strążyski, którego źródło znajduje się tuż pod Giewontem. Potok ten tworzy liczne kaskady, a jedne z piękniejszych można podziwiać naprzeciwko Skały Edwarda Jedlinka. Jego wody tworzą również główną atrakcję turystyczną doliny – Wodospad Siklawica.

Pół kilometra od wylotu doliny znajduje się polana Młyniska, na której stoi leśniczówka TPN, a w górnej części doliny położona jest niewielka Polana Strążyska, na której znajdują się dwa szałasy, bufet i duży głaz nazwany przez dawnych turystów Sfinksem.

Fauna i flora.

Dolina Strążyska to miejsce gdzie możemy zobaczyć niedźwiedzie i głuszce. Dolinę porastają lasy, jednak na obu jej stromych zboczach widać liczne skaliste turnie. Pomimo bliskości Zakopanego i masowego ruchu turystycznego w dość dobrym stanie zachowały się lasy. Na Samkowej Czubie i na Grześkówkach są jeszcze płaty pierwotnego lasu bukowo-jodłowego a niekiedy można spotkać jeszcze cisy. Północne ściany Giewontu porasta bogata flora roślin wapieniolubnych. Stwierdzono tutaj występowanie takich rzadkich w Polsce roślin, jak: jarząb nieszpułkowy, rozrzutka alpejska, sosna drzewokosa, tojad Kotuli, irga kutnerowata czy złoć mała.

Jak dotrzeć?

Najpopularniejsze szlaki prowadzące do Doliny Strążyskiej:

  • Czarny szlak - Wylot za Bramką (934 m n.p.m.) - ul. Strążyska (907 m n.p.m.) - 25`
  • Czarny szlak - Wylot ku Dziurze (900 m n.p.m.) - ul. Strążyska (907 m n.p.m.) - 5`
  • Czarny szlak - Wielka Polana w Dolinie Małej Łąki (1170 m n.p.m.) - Przełęcz w Grzybowcu (1311 m n.p.m.) - 30`

Inne szlaki w dolinie:

  • Czarny szlak - Polana Strążyska (1040 m n.p.m.) - Czerwona Przełęcz (1301 m n.p.m.) - 40`
  • Żółty szlak - Polana Strążyska (1040 m n.p.m.) - Siklawica (1117 m n.p.m.) - 15`
  • Czerwony Szlak - Polana Strążyska (1040 m n.p.m.) - Przełęcz w Grzybowcu (1311 m n.p.m.) - Giewont (1909 m) - 2h 50`
Zwiń Czytaj więcej

Lokalizacja

Zakopane, Dolina Strążyska
Pokaż mapę
Data ostatniej aktualizacji: 14.06.2019, 16:16

Oceny i recenzje

Byłeś w tym obiekcie?
Dodaj swoją ocenę i recenzję tego obiektu.
Opublikowanych opinii: 0
Dolina Strążyska
Dolina
W tym tygodniu atrakcję obejrzało
już 8 osób
Obserwuj
Przykład
Zapisz się na newsletter
  • Bądź na bieżąco z ciekawymi ofertami serwisu
  • Poznaj możliwości serwisu Atrakcje.pl