Dodaj do obserwowanych

Ważne informacje

  • Otwarte cały rok

Opis

Czarny Staw pod Rysami, niekiedy nazywany także Czarnym Stawem nad Morskim Okiem to tatrzańskie jezioro położone w kotle polodowcowym w Dolinie Rybiego Potoku na wysokości 1583 m n.p.m. Jest to najdalej na południe wysunięte jezioro polski, a jego głębokość maksymalna wynosi 76,4 m, co czyni go drugim w tatrach i czwartym w Polsce jeziorem pod tym względem. Kształtem zbliżone do koła jezioro, zamknięte jest wyraźnym progiem skalnym, zbudowanym z mocno wygładzonych przez egzarację skał, którymi spadają niewielkimi kaskadami wody Czarnego Stawu, tworząc wodospad nazywany Czarnostawiańską Siklawą.

Charakterystycznym elementem otoczenia jest stojący nad Czarnym Stawem żelazny krzyż, który został tu postawiony w 1836 roku. 

Jezioro zamarza przeważnie w październiku – listopadzie, topnieje zaś w maju - lipcu, a w miesiącach letnich temperatura wody waha się w granicach 7–11,5 °C. Ponadto nawet w upalne, letnie dni nad brzegiem Czarnego Stawu pod Rysami jest dość chłodno, więc nie należy zapominać o cieplejszym ubraniu. 

Z brzegu Czarnego Stawu pod Rysami można obserwować takie otaczające go szczyty jak: Kazlanica, Mięguszowiecki Szczyt Czarny, Wołowy Grzbiet, Rysy, Niżnie Rysy, Żabia Grań z Żabim Szczytem Wyżnim, Żabi Mnich, czy Owcze Turniczki. 

Nazwa:

Nazwa jeziora pochodzi od barwy jego wody, która przez cienie rzucane przez okoliczne szczyty i występującą w wodzie roślinę sinicę ma ciemnogranatowy, nieomal czarny kolor.  

Fauna i flora

W rejonie jeziora stwierdzono występowanie takich rzadkich gatunków roślin jak: skalnicy odgiętolistnej, mietlicy alpejskiej, sita trójłuskowego, turzycy Lachenala i wiechliny tatrzańskiej, które rosną w Polsce tylko w Tatrach i to w niewielu tylko miejscach, a także turzycy skąpokwiatowej w Polsce z rzadka występującej tylko w Karpatach i Sudetach. 

Podobnie jak Morskie Oko, czy Czarny Staw Gąsienicowy, także i Czarny Staw pod Rysami próbowano sztucznie zarybić pstrągami, jednak bezskutecznie. Przyczyną były zbyt surowe warunki panujące w wodzie i brak pożywienia oraz odpowiedniego natlenienia. 

Historia:

Już w 1804 roku, wody Czarnego Stawu pod Rysami badał Stanisław Staszic, mierząc jego głębokość i temperaturę wody. Dokładniejszych pomiarów dokonał Eugeniusz Klemens Dziewulski w 1879 roku. 

Jako pierwsi zimą nad Czarny Staw pod Rysami dotarli ks. Walenty Gadowski, Bolesław Łazarski i Jakub Gąsienica Wawrytko starszy 31 grudnia 1910 roku. 

Szlaki turystyczne

  • Czerwony szlak - szosą do schroniska PTTK przy Morskim Oku - wschodnim brzegiem Morskiego Oka na próg Czarnego Stawu - Rysy.  
  • Czas przejścia ze schroniska nad Morskim Okiem nad Czarny Staw pod Rysami: 50`
  •  Czas przejścia z rozstaju szlaków nad Czarnym Stawem pod Rysami na Rysy: 3h 
  • Zielony szlak - Czarny Staw pod Rysami - Kazalnica - Mięguszowiecka Przełęcz pod Chłopkiem: 2h 30`
Zwiń Czytaj więcej

Lokalizacja

Zakopane, Czarny Staw pod Rysami
Pokaż mapę
Data ostatniej aktualizacji: 12.04.2019, 12:13

Oceny i recenzje

Byłeś w tym obiekcie?
Dodaj swoją ocenę i recenzję tego obiektu.
Opublikowanych opinii: 0
Czarny Staw pod Rysami
Jezioro
W tym tygodniu atrakcję obejrzało
już 8 osób
Obserwuj
Przykład
Zapisz się na newsletter
  • Bądź na bieżąco z ciekawymi ofertami serwisu
  • Poznaj możliwości serwisu Atrakcje.pl