Dodaj do obserwowanych

Ważne informacje

Opis

Nosal to reglowe wzniesienie o wysokości 1206 m n.p.m. w Tatrach Zachodnich nad Kuźnicami, między Doliną Bystrej a Doliną Olczyską. Nazwa góry pochodzi od kształtu skał od północno-zachodniej strony, przypominających nos. Sam szczyt jest skalisty i dość rozległy. Jest to dobre miejsce na odpoczynek, można usiąść na skałach i podziwiać piękne widoki na Czerwone Wierchy, Giewont, rejon Doliny Bystrej oraz granitowe szczyty wznoszące się ponad Doliną Gąsienicową i doliną Pańszczycą. Jednak należy zachować ostrożność, gdyż zachodnie oraz północno – zachodnie zbocza są bardzo strome.

Fauna i flora

Nosal jest całkowicie zalesiony i oprócz pospolitego w Tatrach świerka występują tutaj buki, sosny zwyczajne, a nawet sztucznie wprowadzona sosna czarna. Ponadto na skałach występuje kilka gatunków roślin wapieniolubnych, m.in. szarotka alpejska, pierwiosnek łyszczak. Występują też rzadkie w Polsce storczyki: dwulistnik muszy i wyblin jednolistny.

Nosal jest także miejscem, gdzie żyje ryś, jeleń, czy puchacz.

Turystyka

Szczyt znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Kuźnic jest bardzo popularny wśród turystów i narciarzy. Na zalesionym północnym stoku znajduje się Centrum Narciarskie Nosal z kilkoma wyciągami. Od górnej stacji wyciągu prowadzi też nartostrada przez Nosalową Przełęcz do Kuźnic.

Nosal był też popularny wśród taterników. W jego zachodnich ścianach, opadających do Doliny Bystrej, znajduje się około 30 dróg wspinaczkowych. Trenowali na nich również ratownicy TOPR. Tatrzański Park Narodowy zakazał tu jednak wspinaczki.

Szlaki turystyczne:

  • Zielony szlak - Kuźnice - Nosalowa Przełęcz - Nosal - 35`
  • Żółty szlak - Nosalowa Przełęcza - Olczyska Polana - 25`
Zwiń Czytaj więcej

Lokalizacja

Zakopane, Nosal
Pokaż mapę
Data ostatniej aktualizacji: 27.09.2019, 09:49

Oceny i recenzje

Opublikowanych opinii: 0
Nosal
Szczyt
W tym tygodniu atrakcję obejrzało
już 5 osób
Obserwuj
Przykład
Zapisz się na newsletter
  • Bądź na bieżąco z ciekawymi ofertami serwisu
  • Poznaj możliwości serwisu Atrakcje.pl
Facebook