Dolina Małej Łąki, o powierzchni ok. 5,7 km2 i długości 5,4 km, jest jedną z rzadziej uczęszczanych dolin w Polskich Tatrach, choć przy tym nie mniej piękną od pozostałych. Położona jest pomiędzy Doliną Bystrej i Doliną Kościeliską. Wylot znajduje się na wysokości około 930 m n.p.m. po wschodniej stronie Gronika. Ponadto Dolina Małej Łąki jest jedyną doliną walną, która w całości została wyżłobiona w skałach osadowych, a w jej podziemiach znajdują się liczne jaskinie, wśród których znajdziemy najdłuższe i najgłębsze jaskinie Polski: Jaskinia Wielka Śnieżna i Śnieżna Studnia. Dawniej dolina była wypasana.
W centralnej części Doliny Małej Łąki znajduje się Wielka Polana, powstała na miejscu istniejącego tu niegdyś jeziora polodowcowego, które wypełniło zagłębienie spowodowane przez morenę czołową. Jezioro z czasem zostało zasypane przez stożki napływowe.
W Dolinie Małej Łąki wyróżnia się 5 wyraźnych pięter:
Fauna i flora.
Lasy dolnoreglowe pokrywają północną część doliny, natomiast jej środkowa część jest porośnięta świerkami oraz łąkami – jest to roślinność regla górnego. Z kolei południowa część doliny porośnięta jest przeważnie kosodrzewiną. W dolinie znajduje się najliczniejsze w polskich Tatrach stanowisko bardzo u nas rzadkiego gatunku rośliny górskiej – zarzyczki górskiej. Ponadto stwierdzono tutaj występowanie takich rzadkich w Polsce gatunków roślin, jak między innymi: ostrołódka polna, przymiotno alpejskie, sit trójłuskowy, sosna drzewokosa, starzec pomarańczowy, szarota Hoppego, tojad Kotuli, zarzyczka górska, gnidosz Hacqueta, skalnica zwisła czy złoć mała.
Szklaki turystyczne
Przez Dolinę Małej Łąki prowadzą trzy szlaki turystyczne:
Z Polany Strążyskiej na Polanę Małołącką: 1h 10`
Z Polany Małołąckiej do Doliny Kościeliskiej: 55`
Z Gronika na Polanę Małołącką: 55`
Z Polany Małołąckiej na Kopę Kondracką: 2h 35`
Z Gronika na Przysłop Miętusi: 1h
Proszę czekać