Dodaj do obserwowanych

Ważne informacje

Opis

Dolina Chochołowska jest najdłuższą i największą doliną w polskich Tatrach. Jest także najbardziej skrajnie na zachód położoną polską doliną tatrzańską. Zajmuje obszar ponad 35 km², ma długość ok. 10 km i jest doliną walną, tzn. biegnącą od grani głównej aż do podnóża gór. Nazwę swą dolina zawdzięcza oddalonej o kilkanaście kilometrów wsi Chochołów. W zasadzie jedynym miejscem widokowym jest rozległa i malownicza Polana Chochołowska, na której znajduje się również sporo zabytkowych zabudowań pasterskich. Na terenie doliny prowadzony jest wypas kulturowy owiec.

Wzdłuż doliny biegnie droga asfaltowa, która mniej więcej w połowie drogi na Polanę Chochołowską przechodzi w drogę szutrową. Na terenie doliny dozwolona jest jazda rowerem, a charakter drogi świetnie się do tego nadaje. Przy wejściu do doliny można wypożyczyć rower lub wsiąść do kolejki kołowej, która kursuje mniej więcej do połowy drogi na polanę.

 Aż 2/3 doliny pokryte jest lasami świerkowymi. W dolnej części doliny możemy spotkać także lasy z domieszką buka, jodły i reliktowej sosny zwyczajnej. Wśród lasów bieleją liczne turnie – szczególnie efektownie prezentują się Mnichy Chochołowskie i Siwiańskie Turnie. Szczyty i granie wyższych gór są trawiaste. Najatrakcyjniej rejon ten wygląda jesienią, kiedy możemy obserwować całą gamę kolorów: przebarwione na jaskrawoczerwony kępy borówek (występują ich tu 3 gatunki), fioletowe wrzosy, rude pędy situ skuciny, żółte bliźniczki psiej trawki, a to wszystko na tle ciemnozielonych kęp kosodrzewiny. Atrakcją są też liczne polany i hale z szałasami, większość z nich jest jeszcze wypasana. Wiosną zakwitają na nich masowo krokusy, jesienią zimowit jesienny i jesienne gatunki goryczek. Stwierdzono tutaj występowanie rzadkich w polskich Karpatach roślin, jak: szczwoligorz tatarski, ostrożeń głowacz, storzan bezlistny, zarzyczka górska, turzyca skąpokwiatowa.

Dolina Chochołowska jest też ostoją dzikich zwierząt. Można spotkać tutaj między innymi niedźwiedzie i świstaki. Odbywają się w tym rejonie także rykowiska jeleni.

Szlaki górskie wokół Doliny Chochołowskiej nie należą do najtrudniejszych. Szczyty są w większości trawiaste i dużo łagodniejsze od skalistych Tatr Wysokich.

Na Polanie Chochołowskiej znajduje się schronisko PTTK im. Jana Pawła II.

Zwiń Czytaj więcej

Lokalizacja

Zakopane, Dolina Chochołowska
Pokaż mapę
Data ostatniej aktualizacji: 27.09.2019, 09:42

Oceny i recenzje

Opublikowanych opinii: 0
Dolina Chochołowska
Dolina
Obserwuj
Przykład
Zapisz się na newsletter
  • Bądź na bieżąco z ciekawymi ofertami serwisu
  • Poznaj możliwości serwisu Atrakcje.pl
Facebook