Dolina Kondratowa o powierzchni 6.5 km2 i długości 3,5 km, leży w centrum polskich Tatr, na wschód od ścian Giewontu. Środek doliny stanowi trawiasta Polana Kondratowa, na której położone są na wysokości 1333 m n.p.m. schronisko PTTK, stacja meteorologiczna i placówka TOPR. W niektórych miejscach doliny można zaobserwować ślady zlodowacenia. W przeważające części Dolinę Kondratową budują skały wapienne, a rozwinięte w nich zjawiska krasowe powodują, że dolina jest sucha. W związku z tym woda płynie podziemnymi wypływami i wypływa nagle w postaci Wywierzyska Bystre. Natomiast krótki Kondratowy Potok wypełnia się wodą tylko po większych opadach.
Na południowo-wschodnich zboczach doliny znajdują się ogromne głazy, które oderwały się od ścian Giewontu i stoczyły w dół. Jeden z nich, ważący ok. 30 ton, w 1953 roku uderzył w ścianę schroniska.
Dawniej Dolina Kondratowa była wypasana a jej pasterskie tereny nazywano Halą Kondratową. Dziś jest jedną z najczęściej odwiedzanych dolin tatrzańskich, przez którą prowadzą popularne szlaki turystyczne, m. in. na Giewont czy Czerwone Wierchy, a także malownicza i widokowa trasa od Przełęczy pod Kopą Kondracką główną granią Tatr na Kasprowy Wierch.
Jak dotrzeć?
Najpopularniejszym szlakiem, którym można dostać się do Doliny Kondratowej jest szlak niebieski, prowadzący z Kuźnic do schroniska. Czas przejścia to ok 1h 20`.
Szlaki turystyczne Doliny Kondratowej.
Zielony szlak - Polana Kondratowa (1333 m n.p.m.) - Przełęcz pod Kopą Kondracką (1863 m n.p.m.) - 1h 15`
Fauna i flora.
Tereny doliny porastają duże kompleksy kosodrzewiny. Ponadto występują tutaj także podejźrzon rutolistny i złoć mała – rośliny w Karpatach bardzo rzadkie.
Proszę czekać