Dodaj do obserwowanych

Ważne informacje

Opis

Dolina Kondratowa o powierzchni 6.5 km2 i długości 3,5 km, leży w centrum polskich Tatr, na wschód od ścian Giewontu. Środek doliny stanowi trawiasta Polana Kondratowa, na której położone są na wysokości 1333 m n.p.m. schronisko PTTK, stacja meteorologiczna i placówka TOPR. W niektórych miejscach doliny można zaobserwować ślady zlodowacenia. W przeważające części Dolinę Kondratową budują skały wapienne, a rozwinięte w nich zjawiska krasowe powodują, że dolina jest sucha. W związku z tym woda płynie podziemnymi wypływami i wypływa nagle w postaci Wywierzyska Bystre. Natomiast krótki Kondratowy Potok wypełnia się wodą tylko po większych opadach.

Na południowo-wschodnich zboczach doliny znajdują się ogromne głazy, które oderwały się od ścian Giewontu i stoczyły w dół. Jeden z nich, ważący ok. 30 ton, w 1953 roku uderzył w ścianę schroniska.

Dawniej Dolina Kondratowa była wypasana a jej pasterskie tereny nazywano Halą Kondratową. Dziś jest jedną z najczęściej odwiedzanych dolin tatrzańskich, przez którą prowadzą popularne szlaki turystyczne, m. in. na Giewont czy Czerwone Wierchy, a także malownicza i widokowa trasa od Przełęczy pod Kopą Kondracką główną granią Tatr na Kasprowy Wierch.

Jak dotrzeć?

Najpopularniejszym szlakiem, którym można dostać się do Doliny Kondratowej jest szlak niebieski, prowadzący z Kuźnic do schroniska. Czas przejścia to ok 1h 20`.

Szlaki turystyczne Doliny Kondratowej.

Zielony szlak - Polana Kondratowa (1333 m n.p.m.) - Przełęcz pod Kopą Kondracką (1863 m n.p.m.) - 1h 15`

Fauna i flora.

Tereny doliny porastają duże kompleksy kosodrzewiny. Ponadto występują tutaj także podejźrzon rutolistny i złoć mała – rośliny w Karpatach bardzo rzadkie.

Zwiń Czytaj więcej

Lokalizacja

Zakopane, Dolina Kondratowa
Pokaż mapę
Data ostatniej aktualizacji: 27.09.2019, 08:49

Oceny i recenzje

Byłeś w tym obiekcie?
Dodaj swoją ocenę i recenzję tego obiektu.
Opublikowanych opinii: 0
Dolina Kondratowa
Dolina
W tym tygodniu atrakcję obejrzało
już 7 osób
Obserwuj
Przykład
Zapisz się na newsletter
  • Bądź na bieżąco z ciekawymi ofertami serwisu
  • Poznaj możliwości serwisu Atrakcje.pl
Facebook