Dodaj do obserwowanych

Ważne informacje

  • Otwarte cały rok

Opis

Kopa Kondracka wznosząca się na wysokość 2005 m n.p.m. to szczyt w Tatrach Zachodnich należący do grupy Czerwonych Wierchów i jest najniższym z nich. Leży ona pomiędzy Suchym Wierchem Kondrackim (1890 m m.n.p.m), oddzielona od niego Przełęczą pod Kopą Kondracką (1863 m n.p.m.), oraz Małołączniakiem (2096 m n.p.m.). Zbocza góry są trawiaste, o niewielkim nachyleniu, natomiast wierzchołek kopulasty. W wapieniach dobrze rozwinęły się zjawiska krasowe.

Niegdyś Kopa Kondracka była wypasana aż pod wierzchołek i w okresie tym była bardziej trawiasta niż obecnie, gdyż juhasi wycinali kosodrzewinę (dla celów opałowych, ale również po to, by zwiększyć powierzchnię wypasową). Była też bardziej kamienista, gdyż nadmierny wypas powodował erozję płytkiej gleby.  

Kopa Kondracka jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów szczytem tatrzańskim. Z wierzchołka rozległe widoki, szczególnie na okazale prezentujące się stąd szczyty Tatr Wysokich. 

Fauna i flora 

Flora Kopy Kondrackiej, podobnie jak całych Czerwonych Wierchów, dzięki różnorodności podłoża geologicznego, jest bardzo bogata. Na Kopie Kondrackiej występują zarówno rośliny granitolubne jak i wapieniolubne. Rosnący na podłożu granitowym i czerwieniejący już w połowie lata sit skucina nadaje stokom Kopy Kondrackiej brunatne zabarwienie. Stwierdzono tutaj także występowanie kilku bardzo rzadkich roślin, które w Polsce występują tylko w Tatrach i to w niewielu tylko miejscach. Są to: głodek kutnerowaty, gruszyczka karpacka, ostrołódka polna i sybaldia rozesłana a także, po włączeniu Kopy Kondrackiej w obszar Tatrzańskiego Parku Narodowego i zaprzestaniu wypasu, jej stoki stopniowo zarastają kosodrzewiną 

Zdobywanie Kopy Kondrackiej 

Jako pierwszy, szczyt Kopy Kondrackiej zdobyl w 1832 roku Franciszek Herbich, co zostało udokumentowane. Jednak już wcześniej miejscowa miejscowa ludność (pasterze i kłusownicy) wchodziła na wierzchołek, gdyż wejście na szczyt nie sprawia większych trudności technicznych.  

 Pierwszego wejścia zimowego dokonał, prawdopodobnie w 1894 roku, Karol Potkański.  

Szlaki turystyczne 

Czerwony szlak - grzbietem Czerwonych Wierchów z Doliny Kościeliskiej na Kasprowy Wierch.  

Czas przejścia z Ciemniaka na Kopę Kondracką: 1h 10`

Czas przejścia z Kopy Kondrackiej na Kasprowy Wierch: 1h 55` 

Żółty szlak - przez Dolinę Małej Łąki i Kondracką Przełęcz.  

Czas przejścia od wylotu doliny na szczyt: 4 h

Zwiń Czytaj więcej

Lokalizacja

Zakopane, Kondracka Kopa
Pokaż mapę
Data ostatniej aktualizacji: 14.06.2019, 16:16

Oceny i recenzje

Byłeś w tym obiekcie?
Dodaj swoją ocenę i recenzję tego obiektu.
Opublikowanych opinii: 0
Kondracka Kopa
Szczyt
W tym tygodniu atrakcję obejrzało
już 7 osób
Obserwuj
Przykład
Zapisz się na newsletter
  • Bądź na bieżąco z ciekawymi ofertami serwisu
  • Poznaj możliwości serwisu Atrakcje.pl