Dodaj do obserwowanych

Ważne informacje

Opis

Kasprowy Wierch - jeden z najpopularniejszych szczytów w polskich Tatrach, leżący w Tatrach Zachodnich na wysokości 1987 m n.p.m. Góruje nad czterema dolinami: Goryczkową, Kasprową, Gąsienicową i Cichą. Na jego szczycie znajduje się obserwatorium meteorologiczne, wyciąg narciarski, bar, restauracja, zimowa stacja TOPR a także przechowalnia nart. Dla trochę bardziej leniwych turystów, istnieje możliwość wyjechania na szczyt kolejką z Kuźnic.

Wspomniane wcześniej Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne Kasprowy Wierch zostało wybudowane 1938 roku i od 1945 rroku jest to najwyżej położony budynek w Polsce. 

Nazwa 

Kasprowy Wierch swoją nazwę zawdzięcza leżącej u podnóży szczytu Hali Kasprowej, która z kolei nazwę, według podań ludowych, wzięła od imienia lub przezwiska jej właściciela – górala Kaspra. 

Fauna i flora 

W rejonie szczytu, stwierdzono występowanie kilku bardzo rzadkich roślin, które w Polsce występują tylko w Tatrach i to w niewielu miejscach: mietlica alpejska, sit trójłuskowy i wiechlina tatrzańska. 

Zdobywanie Kasprowego Wierchu 

Pierwszą osobą, która w zimie wyszła na szczyt był Klemens Bachleda i Karol Potkański (1890r.). Natomiast kroniki Polskich Kolei Linowych odnotowują wizyty prezydentów: Ignacego Mościckiego (1936 r.), Lecha Wałęsy (1992 r.) i Aleksandra Kwaśniewskiego (1996 r.) oraz byłego prezydenta na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego (kilka razy, ostatni raz w 2003 r.). Ponadto 6 czerwca 1997 r. Kasprowy Wierch odwiedził także papież Jan Paweł II, a jego wizytę upamiętnia tablica na górnej stacji kolejki linowej. 

Turystyka

Kasprowy Wierch zwiedzany turystycznie był od dawna, bo już ok. 1850 r. istniały wydeptane ścieżki z Doliny Gąsienicowej i z Goryczkowej Przełęczy nad Zakosy. Kasprowy Wierch jest najczęściej odwiedzanym szczytem Tatr - w sezonie do 4000 osób dziennie. Zimą kusi narciarzy i snowboardzistów, ponieważ trasy w Kotle Gąsienicowym i w Kotle Goryczkowym przez wielu uznawane są za najlepsze w Polsce. Latem zaś, dzięki kolejce, pozwala turystom zaoszczędzić ok 3h podejścia, aby wyruszyć w pieszą wędrówkę w Tatry Wysokie lub Zachodnie. 

Kolejka na Kasprowy Wierch cieszy się ogromną popularnością, a co za tym idzie, w okresach wysokiego sezonu (wakacje, długie weekendy) przy kasie w Kuźnicach tworzą się gigantyczne kolejki. Aby nie czekać w nich 2 lub 3 godziny, radzimy wybrać się do Kuźnic w późnych godzinach popołudniowych lub zakupić bilety w przedsprzedaży.  

Kolejka przeszła gruntowną przebudowę i zwiększyła swoją przepustowość, a jej oficjalnego otwarcia dokonał 18 stycznia 2008 r. prezydent Lech Kaczyński. 

Szlaki turystyczne 

W rejonie Kasprowego Wierchu i Suchej Przełęczy spotyka się kilka szlaków turystycznych:  

  • Zielony szlak - Kuźnice - Myślenickie Turnie - 3h 
  • Żółty szlak - schronisko „Murowaniec” w Dolinie Gąsienicowej - Sucha Przełęcz.
  • Czas przejścia z Murowańca na Kasprowy Wierch: 1h 25`
  • Żółty szlak - Dolina Cichej Liptowskiej - Sucha Przełęcz opodal wierzchołka Kasprowego Wierchu - 2h 20`
  • Czerwony szlak - Dolina Kościeliska - Czerwone Wierchy - główną granią Tatr przez Kasprowy Wierch, Liliowe i Świnicką Przełęcz - Świnica - w kierunku Orlej Perci.
  • Czas przejścia z Kopy Kondrackiej na Kasprowy Wierch: 1h 55`
  • Czas przejścia z Kasprowego Wierchu na Świnicę: 1h 40`
Zwiń Czytaj więcej

Lokalizacja

Zakopane, Kasprowy Wierch
Pokaż mapę
Data ostatniej aktualizacji: 27.09.2019, 09:40

Oceny i recenzje

Opublikowanych opinii: 0
Kasprowy Wierch
Szczyt
Obserwuj
Przykład
Zapisz się na newsletter
  • Bądź na bieżąco z ciekawymi ofertami serwisu
  • Poznaj możliwości serwisu Atrakcje.pl
Facebook