Granaty to masyw w długiej wschodniej grani Świnicy w polskich Tatrach Wysokich, leżący 600 m powyżej Czarnego Stawu Gąsienicowego. Masyw ten ma trzy wierzchołki:
Przez wszystkie z wierzchołków prowadzi szlak Orlej Perci.
Fauna i flora
W rejonie szczytów Granatów występują m.in. mietlica alpejska, wiechlina tatrzańska i skalnica odgiętolistna – bardzo rzadkie rośliny, w Polsce znajdujące się tylko w Tatrach i to w nielicznych tylko miejscach.
Zdobywanie Granatów
Jako pierwsi na szczyty Granatów dotarli, 19 września 1876 roku, ksiądz Eugeniusz Janota i Bronisław Gustawicz wraz z przewodnikiem Maciejem Sieczką. Było to pierwsze udokumentowane wejście na Granaty, jednak podróżnicy po dotarciu na szczyty znaleźli ślady wcześniejszego pobytu człowieka.
W zimie, jako pierwsi szczyt Zadniego i Pośredniego Granatu zdobyli Henryk Bednarski i Stanisław Zdyb 29 marca 1908 roku. Z kolei na Skrajny Granat wyszli Mariusz Zaruski, Wacław Majewski, Władysław Pawlica i Stanisław Zdyb 9 lutego 1910 roku.
Turystyka
Kto uważa, że Orla Perć to dla niego zbyt duże wyzwanie, a mimo wszystko chciałby poczuć smak wysokogórskich emocji, powinien spróbować przygody właśnie z Granatami. Na szczyty poprowadzone są szlaki z Hali Gąsienicowej – na Skrajny Granat przez zbocza Żółtej Turni oraz na Zadni Granat. Można tam również dotrzeć z Doliny Pięciu Stawów Polskich przez Krzyżne bądź Kozi Wierch.
Szlaki turystyczne
Na granaty można dotrzeć poniższymi szlakami:
lub
lub
Proszę czekać