Dodaj do obserwowanych Dodaj do planera

Rysy

Szczyt
Możesz dodać tę atrakcję do planera i stwórz swój plan na aktywny dzień!

Ważne informacje

Miesiące dostępności:

  • Sty
  • Lut
  • Mar
  • Kwi
  • Maj
  • Cze
  • Lip
  • Sie
  • Wrz
  • Paź
  • Lis
  • Gru

Opis

Rysy - góra położona na granicy polsko - słowackiej w Tatrach Wysokich, która ma trzy wierzchołki: po stronie słowackiej znajduje się najwyższy, o wysokości 2503 m n.p.m. i najniższy - 2473 m n.p.m, natomiast w Polsce leży średni z wierzchołków, wznoszący się na wysokość 2499 m n.p.m. i będący jednocześnie najwyższym punktem w naszym kraju.

Nazwa 

Nazwa szczytu nie pochodzi, jak powszechnie się uważa, od ukośnego żlebu widocznego w masywie góry, lecz od pożłobionych zboczy kompleksu Niżnych Rysów, Żabiego Szczytu Wyżniego i Żabiego Mnicha, które swoimi kształtami mogą budzić skojarzenia, jakoby góra była silnie porysowana. Nazwę utworzyli polscy górale i była ona w użyciu co najmniej od początków XIX wieku. 

Zdobywanie Rysów 

Pierwszą osobą, która zdobyła szczyt Rysów latem był Eduard Blasy. Wraz z przewodnikiem Janem Rumanem Driecnym weszli na górę 30 lipca 1840 roku. Zimą zaś, Rysy zostały zdobyte przez Teodora Wundta wraz z przewodnikiem Jakobem Horvayem 10 kwietnia 1884 roku. Odtąd nie brakowało chętnych aby pokonać górę, na którą miał wejść sam Lenin w latach 1913 - 1914, jednak jego zdobycie Rysów nigdy nie zostało oficjalnie potwierdzone i wielu w nie wątpi. Niezaprzeczalnie jednak W 1899 roku na szczyt weszli Maria Skłodowska-Curie i Pierre Curie. Coraz śmielsze zdobywanie szczytu doprowadziło do tego, iż w latach 1886-1987 Tatrzańskie Towarzystwo oznakowało i oklamrowało szlak prowadzący od Morskiego Oka. 

Niestety 

Niestety nie obyło się bez przykrych incydentów. Najtragiczniejszym w całej historii polskich Tatr było zejście lawiny z Rysów 28 stycznia 2003 roku, w której zginęło 8 osób z 13-osobowej grupy - wycieczki członków Uczniowskiego Klubu Sportowego „Pion”, działającego przy I LO w Tychach. 

Turystyka 

Rysy są lubianym i często odwiedzanym, głównie w sezonie letnim, celem wędrówek, gdyż rozpościerają się z nich zapierające dech w piersiach widoki na panoramę Tatr we wszystkich kierunkach. Przy dobrej pogodzie ze szczytu można rozróżnić 80 szczytów tatrzańskich i ok. 50 szczytów w innych grupach górskich, podziwiać 13 większych jezior tatrzańskich, a także powinniśmy dostrzec nawet oddalony o prawie 100 kilometrów Kraków, co naprawdę robi wrażenie. Dlatego radzimy, by wędrówkę na Rysy najlepiej rozpocząć wczesnym rankiem, aby dotrzeć na szczyt jeszcze przed południem, kiedy widoczność jest dobra, później z pewnością zbiorą się chmury. 

Rysy można zdobyć na dwa sposoby – od strony polskiej lub od słowackiej, jednak ta druga strona dostępna jest jedynie w sezonie letnim, ze względu na zalegające połacie śniegu. Jednak wejście od Morskiego Oka również zimą jest odradzane, gdyż istnieje zagrożenie lawinowe.  

Od strony polskiej, szczyt ten jest dobrze ubezpieczony, gdyż na trasie rozmieszczone jest 360 m. łańcuchów. Nie znaczy to, że szlak jest łatwy. Zdobycie Rysów wymaga przygotowania turystycznego i kondycyjnego. Od wejścia do TPN na Palenicy Białczańskiej różnica poziomów wynosi 1504 m, a od Morskiego Oka 1104 m. Średnie nachylenie szlaku od Czarnego Stawu wynosi aż 30 stopni. Ze względu na znaczną wysokość i skoki temperatur, wybierając się n ten szczyt, należy pamiętać o ciepłej odzieży. 

Fauna i flora

Szczyt Rysów jest prawdziwym unikatem, jeśli chodzi o bogactwo flory. Na wysokości 2483–2503 m n.p.m. występują tu jeszcze 63 gatunki roślin kwiatowych, głównie z grupy roślin alpejskich. Z rzadkich roślin występują m.in. ukwap karpacki, skalnica odgiętolistna i wiechlina tatrzańska – gatunki w Polsce występujące tylko w Tatrach i to na nielicznych stanowiskach. 

Na południowych zboczach przebywają kozice i świstaki, a na samym szczycie lubi pokazać się lis. Ponadto można tu spotkać kilka gatunków ptaków i sporo owadów czy mięczaków. 

Szlaki turystyczne

Na szczyt Rysów prowadzą dwa szlaki turystyczne: od strony polskiej oraz od strony słowackiej: 

  • Czerwony szlak - schronisko nad Morskim Okiem - Czarny Staw Gąsienicowy Bula pod Rysami - Rysy 
  • Czas przejścia od schroniska nad Morskim Okiem nad Czarny Staw: 50`
  • Czas przejścia znad Czarnego Stawu na szczyt Rysów: 3 h 
  • Niebieski szlak - schronisko nad Popradzkim Stawem (1500 m n.p.m.) - Dolina Mięguszowiecka - Żabie Stawy Mięguszowieckie 
  • Czerwony szlak - Chata pod Rysami - przełęcz Waga - Rysy

Czas przejścia od Popradzkiego Stawu do schroniska pod Rysami szlakami niebieskim i czerwonym: 2h 15` 

Czas przejścia ze schroniska pod Rysami do Rysów: 1h

Zwiń Czytaj więcej

Lokalizacja

Pokaż mapę

Jeśli wiesz że coś się zmieniło – daj nam znać

Data ostatniej aktualizacji: 27.09.2019, 09:38
Jesteś organizatorem lub przedsiębiorcą?

Oceny i recenzje

Opublikowanych opinii: 0
Rysy
Szczyt
Atrakcję obejrzało już 1769 osób
Obserwuj
Jesteś organizatorem lub przedsiębiorcą?
Reklama mobilna [TEST]
Przykład
Zapisz się na newsletter
  • Bądź na bieżąco z ciekawymi ofertami serwisu
  • Poznaj możliwości serwisu Atrakcje.pl
Facebook
Loading image

Proszę czekać