Dodaj do obserwowanych

Ważne informacje

Opis

Kościelec to szczyt w Dolinie Gąsienicowej w Tatrach Wysokich, wznoszący się na wysokość 2155 m n.p.m. Ze szczytu rozpościerają się piękne widoki na całą Dolinę Gąsienicową oraz panorama szczytów, przez które biegnie Orla Perć. Warto zaznaczyć, że tylko z Kościelca widać wszystkie Stawy Gąsienicowe.

Nazwa 

Szczyt swoją nazwę zawdzięcza swojemu kształtowi przypominającego dach kościoła. Jego sylwetka w kształcie stromej piramidy to bardzo charakterystyczny element panoramy Doliny Gąsienicowej.  

Fauna i flora 

W rejonie Kościelca znajduje się najwyższe w polskich Tatrach stanowisko drzewiastej formy świerka. Stwierdzono tutaj też występowanie saussurei wielkogłowej – bardzo rzadkiej rośliny, w Polsce występującej tylko w Tatrach i to w nielicznych tylko miejscach. 

Zdobywanie Kościelca 

Jako pierwszy, szczyt Kościelca zdobył w lecie 1845 roku Antonie Hoborski. W zimie zaś pierwsi na szczyt dotarli 24 stycznia 1908 roki Mieczysław Karłowicz i Roman Kordys. Z kolei Na nartach jako pierwsi weszli w 1911 r. Mariusz Zaruski oraz Stanisław Zdyb, były to początki taternictwa narciarskiego. 

Turystyka 

Na szczyt Kościelca można dojść czarnym szlakiem z przełęczy Karb. Na drodze nie ma klamer ani łańcuchów, ale nie znaczy to, że wyjście jest łatwe. Zachodnia ściana Kościelca należy do najciekawszych i najczęściej odwiedzanych przez taterników w rejonie Hali Gąsienicowej. 

Niestety 

Rejon Kościelca jest związany z kilkoma głośnymi wypadkami. Pod Małym Kościelcem w lawinie w 1909 r. stracił życie polski kompozytor i dyrygent Mieczysław Karłowicz, a miejsce tragedii upamiętnia mały obelisk (Kamień Karłowicza). Na zachodniej ścianie Kościelca zginął w 1929 r. taternik Mieczysław Świerz. Na Zadnim Kościelcu w 1962 r. w miejscu pozbawionym trudności spadł i zginął taternik Jan Długosz.  

Szlaki turystyczne 

W rejonie Kościelca wiedzie czarny szlak z Karbu, który uznany jest za trudny, gdyż nie znajdziemy na nim żadnych sztucznych ułatwień, takich jak np. łańcuchy. Jest niebezpieczny w razie mokrej lub śliskiej skały, o czym informują stosowne tablice na przełęczy.  

Na szczyt Kościelca prowadzą dwie drogi: 

  • Niebieski szlak - Schronisko na Hali Gąsienicowej (1500 m n.p.m.) - Czarny Staw Gąsienicowy (1624 m n.p.m.) - 30` 
  • Czarny szlak - Czarny Staw Gąsienicowy (1624 m n.p.m.) - Karb (1853 m n.p.m.) - 40`
  • Czarny szlak - Karb (1853 m n.p.m.) - Kościelec (2155 m n.p.m.) - 40`

lub

  • Żółty szlak - Schronisko na Hali Gąsienicowej (1500 m n.p.m.) - Dwoiśniak (1608 m n.p.m.) - 20` 
  • Czarny szlak- Dwoiśniak (1608 m n.p.m.) - Zielony Staw Gąsienicowy (1672 m n.p.m.) - 20`
  • Niebieski szlak - Zielony Staw Gąsienicowy (1672 m n.p.m.) - Karb (1853 m n.p.m.) - 25`
  • Czarny szlak - Karb (1853 m n.p.m.) - Kościelec (2155 m n.p.m.) - 40`
Zwiń Czytaj więcej

Lokalizacja

Zakopane, Kościelec
Pokaż mapę
Data ostatniej aktualizacji: 27.09.2019, 09:38

Oceny i recenzje

Opublikowanych opinii: 0
Kościelec
Szczyt
Obserwuj
Przykład
Zapisz się na newsletter
  • Bądź na bieżąco z ciekawymi ofertami serwisu
  • Poznaj możliwości serwisu Atrakcje.pl
Facebook