Kościelec to szczyt w Dolinie Gąsienicowej w Tatrach Wysokich, wznoszący się na wysokość 2155 m n.p.m. Ze szczytu rozpościerają się piękne widoki na całą Dolinę Gąsienicową oraz panorama szczytów, przez które biegnie Orla Perć. Warto zaznaczyć, że tylko z Kościelca widać wszystkie Stawy Gąsienicowe.
Nazwa
Szczyt swoją nazwę zawdzięcza swojemu kształtowi przypominającego dach kościoła. Jego sylwetka w kształcie stromej piramidy to bardzo charakterystyczny element panoramy Doliny Gąsienicowej.
Fauna i flora
W rejonie Kościelca znajduje się najwyższe w polskich Tatrach stanowisko drzewiastej formy świerka. Stwierdzono tutaj też występowanie saussurei wielkogłowej – bardzo rzadkiej rośliny, w Polsce występującej tylko w Tatrach i to w nielicznych tylko miejscach.
Zdobywanie Kościelca
Jako pierwszy, szczyt Kościelca zdobył w lecie 1845 roku Antonie Hoborski. W zimie zaś pierwsi na szczyt dotarli 24 stycznia 1908 roki Mieczysław Karłowicz i Roman Kordys. Z kolei Na nartach jako pierwsi weszli w 1911 r. Mariusz Zaruski oraz Stanisław Zdyb, były to początki taternictwa narciarskiego.
Turystyka
Na szczyt Kościelca można dojść czarnym szlakiem z przełęczy Karb. Na drodze nie ma klamer ani łańcuchów, ale nie znaczy to, że wyjście jest łatwe. Zachodnia ściana Kościelca należy do najciekawszych i najczęściej odwiedzanych przez taterników w rejonie Hali Gąsienicowej.
Niestety
Rejon Kościelca jest związany z kilkoma głośnymi wypadkami. Pod Małym Kościelcem w lawinie w 1909 r. stracił życie polski kompozytor i dyrygent Mieczysław Karłowicz, a miejsce tragedii upamiętnia mały obelisk (Kamień Karłowicza). Na zachodniej ścianie Kościelca zginął w 1929 r. taternik Mieczysław Świerz. Na Zadnim Kościelcu w 1962 r. w miejscu pozbawionym trudności spadł i zginął taternik Jan Długosz.
Szlaki turystyczne
W rejonie Kościelca wiedzie czarny szlak z Karbu, który uznany jest za trudny, gdyż nie znajdziemy na nim żadnych sztucznych ułatwień, takich jak np. łańcuchy. Jest niebezpieczny w razie mokrej lub śliskiej skały, o czym informują stosowne tablice na przełęczy.
Na szczyt Kościelca prowadzą dwie drogi:
lub
Proszę czekać