Kozi Wierch to szczyt w Tatrach Wysokich wznoszący się na wysokość 2291 m n.p.m. i jest najwyższą górą znajdującą się w całości na terenie Polski. Kozi Wierch leży w długiej wschodniej grani Świnicy pomiędzy Doliną Gąsienicową a Doliną Pięciu Stawów Polskich, a dokładniej między dwiema dolinkami wiszącymi: Dolinką Kozią i Dolinką Pustą. Wzdłuż grani tej poprowadzono szlak turystyczny zwany Orlą Percią.
Masyw Koziego Wierchu znajduje się pomiędzy Zamarłą Turnią (2179 m) i Czarnymi Ścianami (2242 m). Od Zamarłej Turni oddziela go Kozia Przełęcz (2137 m), a od Czarnych Ścian Przełączka nad Dolinką Buczynową (2225 m n.p.m.).
Nazwa
Swoją nazwę szczyt zawdzięcza często pasącym się na jej zboczach stad kozic, zwłaszcza na jego łagodniejszych, południowych stokach. Stosowana była ona od dawna przez pasterzy wypasających w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, natomiast pasterze z Doliny Gąsienicowej nazywali ten szczyt Czarnymi Ścianami (nazwa ta została później przesunięta przez turystów na sąsiedni szczyt).
Zdobywanie Koziego Wierchu
Jako pierwszy na szczyt Koziego Wierchu dotarł Eugeniusz Janota wraz z Maciejem Sieczką 17 sierpnia 1867 roku. Jednak wysoce prawdopodobne jest, że już dużo wcześniej na szczyt wchodzili z Doliny Pięciu Stawów Polskich pasterze i myśliwi. Z kolei pierwszego zimowego zdobycia szczytu dokonali 3 kwietnia 1907 roku Mariusz Zaruski i Józef Borkowski. Było to wejście narciarskie, w owych czasach jedno z największych osiągnięć w narciarstwie tatrzańskim.
Fauna i flora
W rejonie Koziego Wierchu stwierdzono występowanie takich rzadkich gatunków roślin, jak: turzyca tęga, turzyca Lachenala i rogownica jednokwiatowa. Oczywiście można spotkać tutaj kozicę górską.
Turystyka
Na szczyt Koziego Wierchu można wejść na kilka sposobów. Między innymi z Doliny Gąsienicowej (Dolinki Koziej) przez Kozią Przełęcz albo Żlebem Kulczyńskiego przez Przełączkę nad Buczynową Doliną. Wejście od Doliny Pięciu Stawów Polskich jest łatwe, od Żlebu Kulczyńskiego dość trudne, za to odcinek Orlej Perci łączący Kozi Wierch z Kozią Przełęczą jest bardzo eksponowany, technicznie trudny, wymaga szczególnej uwagi i należy do najtrudniejszych szlaków turystycznych w całych Tatrach.
W zimie najłatwiejsze wejście na Kozi Wierch prowadzi zboczem opadającym do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Wędrówka tą drogą wymaga odpowiedniego przygotowania, potrzebne są raki i czekan oraz umiejętność posługiwania się nimi. Zaleca się unikanie formacji wklęsłych z powodu zwiększonego ryzyka lawin (zwłaszcza w Szerokim Żlebie). Zimowe wejścia innymi drogami (łącznie z Orlą Percią) stanowią poważne wyprawy o charakterze taternickim.
Szlaki turystyczne
Należy pamiętać, że podane czasy są orientacyjne i mogą się różnić w zależności od ruchu turystycznego na szlakach a także przygotowania kondycyjnego i doświadczenia w wędrówkach wysokogórskich.
Proszę czekać