Dolina Pięciu Stawów - jak jest potocznie nazywana, to jedna z najpopularniejszych dolin w Tatrach. Jej pełna nazwa brzmi Dolina Pięci Stawów Polskich. Ta wysokogórska, polodowcowa dolina o długość 4 km i powierzchnię 6,5 km² znajduje się na wysokości ok. 1625 - 1900 m n.p.m. i leży na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Dookoła rozpościera się widok na szczyty Tatr Wysokich a w okolicy widoczne są rozległe płaśnie, gruzowiska dużych głazów, piarżyska, wspaniałe tafle jezior, murawy i wszechobecną kosodrzewinę. W dolinie znajdują się polodowcowe jeziora o łącznej powierzchni 61 ha. Wielki Staw Polski, który jest największym z nich leży na wysokości 1665 m n.p.m i zajmuje obszar 31,14 ha a jego głębokość dochodzi do 79,3 m. Pozostałe jeziora to: Zadni Staw Polski, Czarny Staw Polski, Mały Staw Polski, Przedni Staw Polski. Na terenie doliny znajduje się jeszcze jedno jezioro - Wielkie Oko, które jest jednak jeziorem okresowym i znacznie mniejszym od pozostałych, dlatego nazwa uwzględnia jedynie pięć największych jezior.
Wspomniana wcześniej kosodrzewina to nie jedyny okaz flory w tym miejscu. Zbocza gór i dno doliny porośnięte są również innymi roślinami alpejskimi, takimi jak np: tojad kosmaty, saussurea wielkogłowa, jarząb nieszpułkowy, gnidosza Hacqueta, warzucha tatrzańska, turzyca Lachenala, turzyca skąpokwiatowa a także ukwap karpacki. Są to rośliny bardzo rzadkie, występujące w większości właśnie w Tatrach. Ciekawostką jest to, że w dolinie nie rosną drzewa. Jedynym wyjątkiem jest modrzew stacjonujący nad Wielkim Stawem.
Jeśli chodzi o faunę to dolina jest ostoją dzikich zwierząt, takich jak: niedźwiedź, kozica, świstak, jeleń czy ryś.
W Dolinie Pięciu Stawów znajduje się schronisko PTTK, położone nad Przednim Stawem. Zostało ono wybudowane w latach 1948–1953. Jest to najwyżej położone schronisko w polskiej części Tatr i jest nazwane imieniem Leopolda Świerza.
Proszę czekać