Czarny Staw Gąsienicowy leży na wysokości 1624 m n.p.m. i jest jeziorem polodowcowym z grupy Gąsienicowych Stawów w Tatrach Wysokich. Jest ono największym jeziorem Doliny Gąsienicowej, czwartym co do głębokości jeziorem tatrzańskim (51 m), a nad jego zachodnim brzegiem wznoszą się ściany Kościelca.
Czarny Staw Gąsienicowy jest owalnym jeziorem z przezroczystą wodą o zabarwieniu szafirowym, który został w 1881 roku sztucznie zarybiony przez wpuszczenie do niego pstrągów potokowych i źródlanych. Przezroczystość wody wynosi 12 m. Staw pokrywa się lodem przeważnie w październiku – listopadzie, topnieje zaś w maju – lipcu.Na jeziorze jest nawet niewielka wysepka porośnięta kosodrzewiną o wielkości 310 m², na której planowano zbudować mauzoleum Juliusza Słowackiego, co jednak nie doszło do skutku ze względu na protesty działaczy ochrony przyrody. Po północnej stronie jeziora znajduje się skalny próg, z którego wypływa Czarny Potok Gąsienicowy.
Nazwa jeziora pochodzi od ciemnogranatowego, a nawet czarnego odcienia wody, związanego z ocienieniem wód pobliskim szczytem i sinicami porastającymi głazy znajdujące się na brzegach jeziora.
Czarny Staw Gąsienicowy jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów w całych Tatrach. Nad brzegiem jeziora można podziwiać jego piękno, a także górujące nad nim szczyty: Granaty, Kozi Wierch, Kozie Czuby, Zamarła Turnia czy Kościelec.
Szlaki turystyczne :
Proszę czekać