Dodaj do obserwowanych

Ważne informacje

Opis

Czarny Staw Gąsienicowy leży na wysokości 1624 m n.p.m. i jest jeziorem polodowcowym z grupy Gąsienicowych Stawów w Tatrach Wysokich. Jest ono największym jeziorem Doliny Gąsienicowej, czwartym co do głębokości jeziorem tatrzańskim (51 m), a nad jego zachodnim brzegiem wznoszą się ściany Kościelca.

 Czarny Staw Gąsienicowy jest owalnym jeziorem z przezroczystą wodą o zabarwieniu szafirowym, który został w 1881 roku sztucznie zarybiony przez wpuszczenie do niego pstrągów potokowych i źródlanych. Przezroczystość wody wynosi 12 m. Staw pokrywa się lodem przeważnie w październiku – listopadzie, topnieje zaś w maju – lipcu.Na jeziorze jest nawet niewielka wysepka porośnięta kosodrzewiną o wielkości 310 m², na której planowano zbudować mauzoleum Juliusza Słowackiego, co jednak nie doszło do skutku ze względu na protesty działaczy ochrony przyrody. Po północnej stronie jeziora znajduje się skalny próg, z którego wypływa Czarny Potok Gąsienicowy.


 Nazwa jeziora pochodzi od ciemnogranatowego, a nawet czarnego odcienia wody, związanego z ocienieniem wód pobliskim szczytem i sinicami porastającymi głazy znajdujące się na brzegach jeziora.


 Czarny Staw Gąsienicowy jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów w całych Tatrach. Nad brzegiem jeziora można podziwiać jego piękno, a także górujące nad nim szczyty: Granaty, Kozi Wierch, Kozie Czuby, Zamarła Turnia czy Kościelec.

 Szlaki turystyczne :

 • Niebieski szlak - wzdłuż wschodniego brzegu z Hali Gąsienicowej na Zawrat.
  •  Czas przejścia z „Murowańca” nad Czarny Staw: 30`
  • Czas przejścia znad Czarnego Stawu na Zawrat: 1h 50`  
 • Żółty szlak - odchodzący od niebieskiego na Skrajny Granat: 1h 45` 
 • Czarny szlak - odchodzący przy północnym brzegu na Mały Kościelec - dalej na przełęcz Karb - Kościelec
  •  Czas przejścia na Karb: 40 min`
Zwiń Czytaj więcej

Lokalizacja

Zakopane, Czarny Staw Gąsienicowy
Pokaż mapę
Data ostatniej aktualizacji: 27.09.2019, 08:53

Oceny i recenzje

Opublikowanych opinii: 0
Czarny Staw Gąsienicowy
Jezioro
W tym tygodniu atrakcję obejrzało
już 6 osób
Obserwuj
Przykład
Zapisz się na newsletter
 • Bądź na bieżąco z ciekawymi ofertami serwisu
 • Poznaj możliwości serwisu Atrakcje.pl
Facebook