Dodaj do obserwowanych

Ważne informacje

  • Otwarte cały rok

Opis

Wołowiec jest szczytem w Tatrach Zachodnich, wznoszącym się na wysokość 2064 m n.p.m. Wysokość Wołowca dokładnie zmierzono już w 1820 roku, a sam szczyt był ważnym punktem triangulacyjnym. Na jego stokach prowadzono niegdyś wypas. Ze szczytu Wołowca rozpościerają się piękne widoki, np. na północno-zachodnim horyzoncie widoczna jest Babia Góra. Kiedy spojrzymy w zachodnim kierunku zobaczymy leżące poniżej Rohackie Stawy. Na szczycie odbywa się masowy ruch turystyczny, zwłaszcza od strony słowackiej, co jest efektem wybudowania w latach 1968–1970 szosy Zuberzec – Zwierówka, która dochodzi do stóp Rakonia i Wołowca. Skutkiem tego jest tzw. erozja turystyczna wokół szczytu.

Nazwa 

Przez polskich pasterzy szczyt ten nazywany był przeważnie Hrubym Wierchem. Taką nazwę tego szczytu podaje Ludwik Zejszner, który utrzymywał stałe kontakty z ludnością góralską. Słowaccy pasterze nazywali go Wołowcem i ta nazwa zwyciężyła, gdyż znalazła się na mapach sporządzonych przez austriackich kartografów. Z map tych nazwę wzięli polscy badacze Tatr i turyści, od nich przewodnicy zakopiańscy, którzy ją rozpowszechnili.  

Fauna i flora 

Wołowiec to szczyt gdzie stale przebywają kozice, a piarżyska po północnej stronie szczytu zamieszkują świstaki. Stwierdzono tutaj występowanie takich rzadkich w Polsce gatunków roślin jak : mietlica alpejska, saussurea wielkogłowa, turzyca Lachenala, ukwap karpacki, wierzba szwajcarska. 

Zdobywanie Wołowca 

Pierwsi na szczyt Wołowca dotarli w 1906 roku węgierscy taternicy - Imre Barczę wraz z towarzyszem 

Szlaki turystyczne 

  • Przez szczyt przechodzą dwa szlaki turystyczne, trzeci dołącza do niebieskiego na północnym grzbiecie. 
  • Niebieski szlak - boczną grania z Grzesia - Długi Upłaz i Rakoń - Wołowiec - dalej wspólnie z czerwonym szlakiem - Jamnicka Przełęcz - Dolina Jamnicka. Czas przejścia z Grzesia na Wołowiec: 1h 45`. Czas przejścia z Wołowca do rozdroża w Dolinie Jamnickiej: 1h 35` 
  • Czerwony szlak - główną granią z Rohaczy - Smutna Przełęcz - Wołowiec - wzdłuż granicy na Łopatę - Jarząbczy Wierch - Kończysty Wierch. 
  • Czas przejścia z Rohacza Ostrego na Wołowiec: 1h 05`. Czas przejścia z Wołowca na Jarząbczy Wierch: 2h 
  • Zielony szlak - Polana Chochołowskiej - Dolina Chochołowska - grzbiet pomiędzy Rakoniem a Wołowcem - dalej szlakiem niebieskim.  Czas przejścia: 2h 40`
Zwiń Czytaj więcej

Lokalizacja

Zakopane, Wołowiec
Pokaż mapę
Data ostatniej aktualizacji: 26.07.2019, 12:20

Oceny i recenzje

Byłeś w tym obiekcie?
Dodaj swoją ocenę i recenzję tego obiektu.
Opublikowanych opinii: 0
Wołowiec
Szczyt
W tym tygodniu atrakcję obejrzało
już 10 osób
Obserwuj
Przykład
Zapisz się na newsletter
  • Bądź na bieżąco z ciekawymi ofertami serwisu
  • Poznaj możliwości serwisu Atrakcje.pl
Facebook