Dolina Gąsienicowa o powierzchni 4 km2 i długości 2 km, której nazwa pochodzi od nazwiska Gąsieniców - dawnych właścicieli, jest górnym piętrem Doliny Suchej Wody Gąsienicowej i leży na granicy Tatr Zachodnich i Wysokich.
Dolina dzieli się na dwie części:
Jak dotrzeć?
Najpopularniejsze dojścia do Doliny Gąsienicowej prowadzą z Kuźnic i Toporowej Cyrhli przez Dolinę Suchej Wody Gąsienicowej. W Dolinie Gąsienicowej znajduje się ponad 20 stawów różnej wielkości (z tego powodu kiedyś nazywana była Doliną Gąsienicowych Stawów lub Doliną Siedmiu Stawów).
W związku z dobrze rozwiniętą siecią wodną, w Dolinie rosną liczne gatunki roślin. Wśród nich ciekawym i rzadkich gatunkiem jest turzyca Lachenala, rosnąca przy brzegach wielu jezior Gąsienicowych.
Dolina Gąsienicowa jest co roku odwiedzana przez tysiące turystów. Zbudowano tutaj w latach 1921–1925 schronisko „Murowaniec”. Innymi zabudowaniami w dolinie są: baza szkolenia taterników – „Betlejemka”, leśniczówka TPN – „Księżówka”, meteorologiczna stacja pomiarowa PAN, budynek strażników TPN „Gawra” oraz kilka szałasów pasterskich. . Jest węzłem dla wielu szlaków turystycznych i bazą wypadową narciarzy i taterników, gdyż panują tu doskonałe warunki narciarskie, a do tego znajduje się tutaj linowo-krzesełkowy wyciąg narciarski. Można stąd szlakami dotrzeć na otaczające dolinę przełęcze i szczyty, m.in.:
Proszę czekać