Hala Gąsienicowa znajduje się na wysokości 1500 m n.p.m. i jest malowniczą, rozległą łąką wysokogórską zajmującą dużą część obszaru Doliny Gąsienicowej. Górują nad nią wspaniałe szczyty polskiej części Tatr wysokich - od Świnicy przez Kościelec, Kozi Wierch, Granaty po Koszystą. Klimatu dodają również drewniane chaty, będące przejawem dawnej działalności pasterskiej, gdyż w przeszłości była miejscem zamieszkiwanym przez pasterzy. Nazwa Hali pochodzi od nazwiska pierwszych udokumentowanych właścicieli - góralskiej rodziny Gąsieniców.undefined
Dolina Gąsienicowa przedzielona jest granią Kościelca na dwie części - Dolinę Czarną i Zieloną. Dolina Zielona Gąsienicowa znajduje się na zachód od Kościelca i obejmuje swoim obszarem licznie usytuowane w tym miejscu Stawy Gąsienicowe. Natomiast w obszarze Doliny Czarnej położonej po drugiej, wschodniej stronie grani, leży największy spośród stawów doliny - Czarny Staw Gąsienicowy.
Podczas wędrówki przez Halę Gąsienicową możemy natknąć się na liczne znaki ostrzegające przed niedźwiedziami
Hala Gąsienicowa to największy węzeł szlaków turystycznych w polskich Tatrach. Na hali znajduje się schronisko "Murowaniec", kilka budynków Tatrzańskiego Parku Narodowego, stacja badań niwalnych IMGW, leśniczówka i baza taterników - tzw. "Betlejemka".