Dodaj do obserwowanych

Ważne informacje

Opis

Dolina Roztoki to U-kształtna dolina o powierzchni 7 km2 i długości 4,5 km, otoczona malowniczymi górskimi szczytami, Leży ona w Tatrach Wysokich, pomiędzy Doliną Rybiego Potoku, a Doliną Waksmundzką. Od północnej strony ograniczona jest monumentalnym masywem Wołoszyna, a od południowej – Opalonego. Przez dolinę przepływa potok Roztoka, który w odległości ok. 120 m od Wielkiego Stawu Polskiego tworzy najwyższy polski wodospad, Siklawę. Biegnie tędy również popularny zielony szlak (od Wodogrzmotów Mickiewicza do Doliny Pięciu Stawów Polskich). W Zimie występuje duże niebezpieczeństwo lawinowe. W Dolinie Roztoki znajduje się także wybudowane w 1876 roku Schronisko PTTK imienia Wincentego Pola.

Fauna i flora

W Dolinie Roztoki można spotkać jelenie, kozice i niedźwiedzie. Do wysokości ok 1370 m n.p.m., dolinę porastają lasy świerkowe, bory limbowe przeplatane modrzewiem oraz wszechobecna w Tatrach kosodrzewina, wśród której rośnie rzadki w Polsce jarząb nieszpułkowy. Warto zaznaczyć, że jest to jeden z najlepiej zachowanych w Tatrach lasów, gdyż wiek niektórych świerków przekracza 300 lub nawet 400 lat. Ponadto stwierdzono również występowania gnidosza Hacqueta, który w Polsce rośnie tylko w Tatrach i to na nielicznych stanowiskach.

Jak dotrzeć?

Do Doliny Roztoki możemy dotrzeć z Palenicy Białczańskiej (990 m n.p.m.), gdzie możemy zostawić samochód, czerwonym szlakiem do Wodogrzmotów Mickiewicza (1120 m n.p.m.), co zajmie nam ok. 45 minut.

Alternatywną trasą jest droga z Polany pod Wołoszynem (1260 m n.p.m.) do Wodogrzmotów Mickiewicza (1120 m n.p.m.), którą będziemy wędrować ok. 30 minut.

Z Wodogrzmotów Mickiewicza możemy wybrać zielony szlak, który w około 15 minut doprowadzi nas do Schroniska w Dolinie Roztoki.

Również zielonym szlakiem dotrzemy do Doliny Pięciu Stawów Polskich po ok. 1,45 h.

Zwiń Czytaj więcej

Lokalizacja

Zakopane, Dolina Roztoki
Pokaż mapę
Data ostatniej aktualizacji: 27.09.2019, 08:50

Oceny i recenzje

Opublikowanych opinii: 0
Dolina Roztoki
Dolina
Obserwuj
Przykład
Zapisz się na newsletter
  • Bądź na bieżąco z ciekawymi ofertami serwisu
  • Poznaj możliwości serwisu Atrakcje.pl
Facebook